2. dubna 2020 Novinka - Train Sim World

TSW - pravda o formacích :)

Můj včerejší návod vyvolal na různých místech zajímavé reakce :) Osobně jsem jej udělal pro pobavení a nečekal jsem, že se na to někdo chytne. Ovšem opak je pravdou a jsou i tací, kteří mi píšou co jsem to použil za nástroj :) Takže v první řadě jsem formace (ty obrázky co byly ve videu) skládal v programu Photoshop :). Ostatně když se otvíral hlavní soubor .psd tak jsem zapracoval trochu v After Effect a .psd jsem odmazal - photoshop nechtěl otevřít .psd pod jiným jménem. U ostatního až takový problém nebyl, protože jsem si stáhl malé obrázky (dříve používané do Traffic Sceensaveru) různých jednotek a pojmenoval je jako .uasset :) Zde už photoshopu nevadilo, že koncovka nemá jméno .jpg či .gif či .png. atd... No a výsledek byl na světě. Pak už přišlo jen skrytí vrstev a import nových (to bylo to viditelné otvírání .uasset souborů). Měl jsem připraveno 8 obrázků takže jsem přesně věděl kam kliknout. Kdybych klikl na mnou nepřipravený .uasset soubor tak by došlo k chybě. Potom došlo na několik úprav v After Effect. No a na chybějící část v soupravě jsem použil jednoduchý trik - smazal jsem model prostřední části... když totiž není model tak se nemá ve hře co načíst :) Ostatní novinky už aprílové nebyly :)

Diskuse k článku [1 komentářů]

25. března 2020 Novinka - Train Sim World

TSW - test AI v jízdním řádu

Pokud vlastníte trať MSB, potom jste si mohli všimnout, že je na trati celkem velká oblast, kde vlaky nejezdí (je tam potřeba diesel loko a pro DE zatím žádná není - kromě DB verze Class 66. Na konci je jsou doky s nákladem z lodí. Jenže po cestě jsou i 2 nepoužívané stanice, které by chtěla komunita využívat. No a protože jsem se začal hrabat v jízdních řádech, tak sem si řekl, proč toho nevyužít a nedat nějakou linku přímo na ty 2 odlehlé stanice. V přiloženém videu jde vidět souprava, která si to žene právě jedné z těch stanic. Jsem schopen se dostat i ke druhé stanici, ale tam se mi zatím nedaří najít ta správná souřadnice pro zastavení soupravy přímo na zastávce. V aktuální verzi (není zatím ve videu) mám na trati 2 osobní soupravy a jednu nákladní :) Až bude jízdní řád plně funkční, potom se o něj klidně s radostí podělím.

Diskuse k článku [0 komentářů]

24. března 2020 Novinka - Train Sim World

TSW - oprava informací

Občas se stane, že nemám až tak úplně pravdu no a tento případ se stal nedávno s novinkou, že ve hře není žádná AI. Takže to musím uvést na pravou míru, protože jsem neměl tak úplně pravdu. Hra skutečně obsahuje funkčního dispečera a skutečně jde nastavit bod A a bod B, pokud mezi těmito body existuje cesta, potom ji dispatcher vytvoří. Celý problém o scriptování se týkal pouze AI - respektive nascriptovaná je simulace pro každý servis ve hře a to z jednoho důvodu - když začnete hrát servis třeba v 11 hodin, tak hra projede všechno co se stalo od 00:00 do 11:00 a na dané pozice umístí AI formace. Bez těchto údajů by bylo potřeba hru zapnout v 00:00 a nechat to běžet 24 hodin - což je nesmysl. Z tohoto důvodu hra obsahuje master data soubor, kde jsou veškeré časy. U scénářů je to jiné, protože ten začíná v určitý čas a tak není problém připravit formace pro daný čas a scriptování se nemusí až tak řešit. Pro 24 hodinový režim je to bohužel nutné.
Své dnešní tvrzení jsem si včera otestoval (proto nebylo video, řešil jsem jízdní řády :)) a skutečně to tak funguje. Proto se za špatně uvedené informace omlouvám.

Diskuse k článku [2 komentářů]

23. března 2020 Novinka - Train Sim World

TSW - jak daleko jsem ?

Pomalejší aktualizace na těchto stránkách neznamená nic jiného, než že plně makám na TSW :) Mám rozděláno několik projektů, které sice pomalu dokončuji, ale nevěnuji se pouze těmto projektům. Snažím se přicházet na nové věci. Zde bych tak nějak sepsal co je již hotovo a co se snažím ještě zvládnout.


  • formace 100% hotovo - modifikace existujících formací (v přípravě aktualizované verze US, UK a DE modifikace)
  • konfigurace vlaků (RVD) 100% hotovo - taktéž jsem schopen kompletně modifikovat
  • přidání nové tratě do menu (položky) 100% hotovo - dokončil jsem tuhle modifikaci
  • modifikace Diorama 100% hotovo - možnost mít všechny Diorama ve hře bez nutnosti splnit Mastery
  • modifikace bonusů z Matery (krajina pro trať) 100% hotovo - krajina na trati bez nutnosti plnit mastery
  • scénáře (hotovo tak 10% :) - jsem schopen vytvořit scenář co se zobrazí v menu a dokonce spustí trať, zobrazí formaci a umístí Vás na určité místo - zatím bez AI a bez úkolů
  • jízdní řády - jsem schopen modifikovat (vytvářet) jízdní řády i když je to docela bez editoru masakr :)


Budete toho určitě více, třeba pojízdné auto, které můžete řídit, ale to jsou už takové vedlejší přídavky :) V současné době zkoumám samotnou krajinu (hlavně koleje), takže se může za nějakou dobu stát, že budu schopen položit na volnou plochu koleje z TSW a hodit na ně vlak. Během večera bych mohl nahodit i video co již mám hotovo. Třeba z toho všeho jednoho dne poskládám kompletní hru :D

Diskuse k článku [2 komentářů]

18. března 2020 Novinka - Train Sim World

TSW - zkouška jízdního řádu

Po zjištění, že to nebude s jízdním řádem tak jednoduché (v editoru to bude samozřejmě jiné), jsem se rozhodl, že zkusím vytvořit první dva úkoly z originálního jízdního řádu. Akce se skoro povedla až na tu soupravu co zastavila na začátku nástupiště místo ve středu. Bude to chtít ještě doladit, ale myslím si, že to půjde :) Teď už jen na MSB dohodit nějakou soupravu, která obslouží dvě stanice v levé části mapy, protože tam normálně žádná souprava v TSW momentálně nejezdí. Uvidíme jak se zadaří.

Diskuse k článku [0 komentářů]

13. března 2020 Novinka - Train Sim World

TSW - jízdní řády

Pokořil jsem formace, pokořil jsem konfigurace vlaků, pokořil jsem nastavení scénářů a pokořil jsem částečně jízdní řády. Když to vezmu postupně tak formace byly jen takové zahřívací kolo s tím, že změna je opravdu jednoduchá. Důležité bylo dodržet stejnou délku formace, protože ty jsou uloženy právě v jízdním řádu. Konfigurační soubory lokomotiv a vagónů byl již jiný level, ale i zde se vše vyřešilo bez problémů. Ano, nemodifikoval jsem zde úplně všechno na rozdíl od formací, ale i tak je to na dobré cestě (v přípravě mám novější modifikaci US, UK a DE - zabere to ještě nějaký čas, protože v souborech formací i v souborech loko či vagónů jsou nové věci, které je potřeba prozkoumat).
Dalším krokem byly scénáře, které ještě nefungují korektně. Zatím se mi daří nahrát soupravu do hry, ale nezobrazují se úkoly. Ty jsou řešeny přes další řídicí soubor, který jsem ještě nepokořil (jednou to ale přijde :).
Zatím posledním kouskem, co se mi povedl, jsou jízdní řády. Ty jsou využívány jak ve scénářích tak i v režimu Timetable (Service), což je onen 24 hodinový režim. No a právě tady se trochu pozastavím. Díky pitvě jízdních řádů jsem totiž zjistil (kdo nechce mít zkažený sen o skvěle fungujícím dispečerovi tak raději ať dál nečte), že je jízdní řád kompletně nascriptovaný. Každý pohyb vlaku, každá světelná signalizace či výhybka je předem nastavená a předem se v určitý čas sama přepne i přestože tam třeba nic nejede. Hra má nascriptované všechny polohy vlaků v jízdním řádu včetně infa na které koleji bude v jaký okamžik. Zkoušel jsem si totiž nejdříve modifikovat servis na mé spojené trati RRO RSN - servis se takhle zobrazí - ale při detailnějším zobrazení je všude červená a trať v podstatě není vůbec nastavená, protože jsem nemodifikoval kompletní cestu soupravy. Mimochodem můj servis začíná na v RRO nevyužité vlečce, kde se jen tak nedostanete. Bohužel právě díky nenastavení cesty souprava skončí na vedlejší koleji a na hlavní tah se prostě nedostane (přes editor by to bylo samozřejmě mnohem snadnější, protože ten to všechno vytrasuje sám a vše nastaví - nascriptuje - pro správnou funkčnost). S tím si budu muset ještě trochu pohrát. Naivně jsem si totiž myslel, že zadám A a B a hra samotná (tedy inteligentní dispečer) mi vytvoří volnou cestu, nečekal jsem, že si cestu budu muset vytvořit celou sám - v podstatě nahradím dispečera.

Diskuse k článku [4 komentářů]

4. března 2020 Novinka - Train Sim World

TSW - jízdní řád pokořen :)

Ještě není úplně co oslavovat, cesta je ještě dlouhá, ale je zde malý náznak úspěchu :) Veškeré velikosti formací jsou definované v jízdním řádu a každý scénář má svůj jízdní řád. No a mě se povedlo jízdnímu řádu vnutit úplně novou formaci, která obsahuje 270 vagónů :) V podstatě takovou formaci ve hře vůbec nenajdete (maximálně 90 vagónů co jsem zde dával nedávno jako scénář). Takže nahodíme 6 loko a do závěsu jim nadělím 300 plně naložených vozů a zajímavá jízda může začít (třeba už dnes večer :)) Zatím je to bez AI. Ukázkové video najdete pod článkem.

Diskuse k článku [2 komentářů]

23. února 2020 Novinka - Train Sim World

Uzamčené lokace v novém DLC

Během příprav US módu (přidávám do něj i poslední DLC) jsem se rozhodl prozkoumat i zamčené oblasti. To jsou oblasti, které sice vidíte na mapě, ale hra Vás tam normálně nepustí. Hra se tak tváří, že má obrovskou mapu kolejiště, ale jen 1/3 je v podstatě v provozu a pokud jen o centimetr přeženete své manévry, potom skončíte v menu hry s tím, že jste se dostali za povolenou herní hranici. Jenže mě takové blokace prostě nemůžou zastavit :) Mrkněte jak vypadá jedna z lokací, kde je sice reálně položená trať, ale vše ostatní je zde zcela náhodně položeno. Tohle je smutná realita posledního DLC, kde mohlo být podstatně více vagónů na různých odstavných kolejích a o větší zábavu by bylo postaráno. Můžeme jen doufat, že se dočkáme aktualizace, které tenhle kopanec napraví. Osobně této šanci dávám 0% :)Aby toho nebylo málo, přidávám video ještě z druhé lokace, kterou jsem se rozhodl prozkoumat s vlakovou soupravou. Uzamčená oblast sice začíná až ve třetí třetině videa. Krom scházejících budov si můžete všimnout i brodění se v bahně :) A že toho bahna nebylo málo... až do kabiny se mi dostalo.

Diskuse k článku [5 komentářů]

20. února 2020 Novinka - Train Sim World

Hamilton - Oakville DLC venku

Dneska je venku nové DLC pro TSW. Od mapy, která byla na internetu již včera (xbox hráči v Austrálii měli již tu možnost hrád včera), jsem si sliboval opravdu hodně. Spousta chvály na internetu od PC komunity na sebe nenechala dlouho čekat. Ostatně trať zaměřená na průmysl a posun podle toho konečně i vypadala. Jenže dneska přišla studená sprcha a PC komunita již tak nejásá. Z velké mapy, která vypadala, že přinese hodně zábavy, se stalo něco malého. Většina částí, které jsou na mapě totiž nejsou přístupné a hra Vás tam prostě nepustí. Tomuhle se říká opravdu FAIL. Ostatně mrkněte sami kam vlastně nemůžete. Opravdu skvělá práce DTG... tohle DLC za tuhle reklamní kampaň maximálně palec dolů. Věřím, že i tak se dá na trati udělat spousta zábavy, ale přeci jen takový potenciál a vše zamčeno. Mimochodem ta oblast nění ani postavená... pouze položené koleje (to aby se to zobrazilo na mapě) a na nich zemina, domy, apod... Lépe uděláte, když si peníze schováte na nějakou akci za 5 euro :) Díky bohu, že Steam nabízí refund.

Diskuse k článku [2 komentářů]

17. února 2020 Novinka - Train Sim World

TSW - US mod v1.1 již brzy

Jak již nadpis článku napověděl, nová verze modifikace je téměř na spadnutí. Momentálně mám novou loco na všech potřebných tratích, ale nejsem s výsledkem úplně spokojen. Snažím se nahradit formací na SPG (2xF40+40 vozů) za nové vozy + loco, ale vůbec se tomu nechce :) Věnuji tomu ještě dnešní večer a pokud formace neumoudří, potom vydám modifikaci tak jak ji mám teď. Další pokusy můžu dělat po vydání. Novinek tedy nebude mnoho, jen BabyBullet na NEC a SPG. Zároveň ve čtvrtek vychází další DLC (trať), kde bude potřeba zapracovat již stávající DLC a loco z nové traťe potom rozhodit na ostatní tratě. To už by nemělo zabrat tolik času jako současné DLC - nejvíce času u nového DLC mi zabral právě boj s nahrazováním formací.

Diskuse k článku [0 komentářů]