6. května 2024 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 14.1

Není to tak dávno, co vyšlo OpenTTD s označením 14 a teď je venku první aktualizace, která posouvá verzi 14.0 na verzi 14.1. Od vydání verze 14 se odehrálo přes 34 tisíc hodin. Za tu dobu se stihlo najít několik chyb, které bylo potřeba opravit. Autoři se tak snažili opravit všechny chyby a nebo alsepoň většinu z nich. No a co bylo vlastně opraveno či změněno ?
- při generování mapy byla přidána kontrola pro města zda můžou po vygenerování vůbec stavět cesty
- oprava pro lodě při které občas nedokázaly najít cestu
- opravena desynchronizace během multiplayeru
- opraven příjem nákladů, kdy obytné dlaždice či tovární dlaždice mohly přijímat špatné zboží
Verzi 14.1 si můžete stáhnout z domovské stránky.

Diskuse k článku [0 komentářů]

15. dubna 2024 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 14.0 venku

Díky menším komplikacícm nebylo OpenTTD 14 vydáno již 1.4. (údajně byla příčina v napadení DDoS útokem jedné potřebné služby pro zkompilování... co je na tom pravdy nevím, protože na oficiálních stránkách se o tom nic nepíše :) Teď je tedy OpenTTD 14 konečně venku a přináší hned pár zajímavých novinek (tedy pro ty co si nevyzkoušeli OpenTTD 14 RC3).
Délka dne - většinou v OpenTTD trvá rok několik minut a všechno vždycky uběhne tak rychle... teď máte tedy možnost si nastavit délku dne (rokku). Na rychlosti pohybu různé dopravy to nebude mít vliv, pouze tím oddálíte vývoj nových vlaků, letadel, lodí, autobusů... a hlavně i stáří. Zajímavé to bude určitě pro multiplayer, protože servery běží 24/7 a hra díky tomu v podstatě taky. Teď si budete moci nastavit, že celý rok bude trvat třeba 1 reálný den (nebo můžete jít ještě dál a nastavit si, že jeden den bude jako reálný den). Za mě je to opravdu zajímavá možnost jak si prodloužit hru.
Lodě nepotřebují již bóje - stávalo se velmi často, že se lodě někde při ceste ztratily. Bylo podstatně vylepšeno hledání cesty a lodě díky tomu již nepotřebují bóje pro navigaci.
Mezery mezi autobusy - v mnoha případech se Vám určitě stalo, že jste naplánovali cestu autobusu z depa přes některé zastávky. Potom jste linku několikrát naklonovali a autobusy z depa pouštěli v nějakém intervalu. Vždy to bylo s nějakou větší mezerou, ale po nějaké době se busy potkaly a jezdily pěkně v koloně. Teď můžete říci autobusům, že mají dodržovat nějakou mezeru a už to budou dělat automaticky.
Novinek je samozřejmě více. Verzi 14.0 si můžete stáhnout z domovské stránky.

Diskuse k článku [0 komentářů]

6. března 2024 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD slaví 20 let

Je to přesně 20 let co slaví port OpenTTD. Tedy správně by to mělo být již 22 let, protože první neveřejná verze byla k dispozici již v roce 2002, kdy na celém portu dělal pouze jeden člověk. V té době se nevědělo, co autor se samotným portem udělá, zda jej vydá či si jej uchová ve své knihovně. Nakonec se rozhodl správně a port vypustil ven. Již v té době něco úžasného, protože stařičký Transport Tycoon byl z roku 1994 a strašně dlouho se čekalo zda vůbec bude Transport Tycoon 2. První verze OpenTTD vyžadovala dokonce originální soubory přímo ze hry. Až s verzí OpenTTD 1.X.X se od originálních souborů upustilo a od té doby si žije tento freeware port svým vlastním životem a musím říct, že má kolem sebe opravdu dobrou komunitu. I v dnešní době her, je skvělé, že se najdou hráči, kteří dají přednost této hře. Za sebe musím říct, že je to hra s nekonečnou hratelností a navíc s multiplayerem až pro 16 hráčů. Letos se očekává OpenTTD již s číslovkou 14.

Diskuse k článku [0 komentářů]

22. února 2024 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 14.0 RC1

Vypadá to, že letos se vrací autoři OpenTTD do starých kolejí a stihnou vydat finální verzi OpenTTD 14.0 zase prvního dubna. Momentálně je k dispozici již release candidate 1, kterému předcházely 3 bety. Verze 14 obsahuje hromadu novinek (changelog zde), vylepšení a oprav (ostatně jako každá hlavní verze). Pokud tedy patříte mezi nedočkavce a hrádi zkoumáte i nefinální verze, potom si OpenTTD 14 RC1 můžete stáhnout tady. Já jen připomenu, protože jsem o OpenTTD již delší dobu nepsal, že se jedná o freeware klon klasického Transport Tycoonu, který hru podstatně vylepšuje. Navíc si hru může zahrát proti sobě až 16 hráčů. Klasický Transport Tycoon fungoval jen pro 2 hráče.

Diskuse k článku [0 komentářů]

2. března 2023 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 13.0

Ajajaj, nečekal jsem, že by se autoři OpenTTD rozhodli vydat finální verzi 13 2 měsíce před jejich datem 1.4., které se snaží dodržovat již několik let. Každopádně se tak stalo a verze 13 vyšla již na začátku února (jojo je to tak, pěkně jsem to zaspal). Jak autoři přiznávají, nemělo smysl čekat na duben a protože nestihli Vánoční datum tak šli ven co nejdříve (ostatně již v minulosti vypustili verzi 12 v úplně nečekané datum). Verze 13 je podle autorů jedním z největších buildů, které vydali. Obsahuje hromadu zajímavých novinek, vylepšenou podporu módů a scriptů. Mnohé potěší podpora lepšího přístupu k NewGRF (grafikám, AI, apod...). Hráče určitě potěší i podpora přejezdů kde je více než jedna trať (dříve se auta zasekla klidně uprostřed). Řeky na mapě jsou reálnější co se rozšiřování týče (čím více k moři, tím větší koryto). A samozřejmě spoustu dalšího... Finální verzi OpenTTD 13.0 si můžete stáhnout na domovské stránce projektu. Pro ty, kteří netuší co vlastně OpenTTD je jen dodám, že se jedná o obchodní dopravní strategii, která je otevřeným portem slavného Transport Tycoonu (pamětníci určitě pamatují). Hra je zdarma a již několik let nevyžaduje soubory z originálního Transport Tycoonu (první verze vyžadovaly soubory právě z originálu).

Diskuse k článku [0 komentářů]

2. ledna 2023 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 13.0 RC1

S novým rokem přichází také OpenTTD 13.0 RC1. Což ve finále znamená, že nastal již jen čas testování a odstraňování posledních chyb před samotným vydáním. Již by neměly být přidávány nové funkce. Autoři upozorňují, že testování verze 13 je velmi důležité a prý dokonce důležitější něž kdykoliv před tím. Pokud autoři dodrží již zaběhnutý systém tak by verze 13.0 final měla přijít 1.4.2023 (tedy opět na apríla jako všechny předchozí roky). Testovací verzi si můžete stáhnout z domovské stránky.
Jen připomenu, že OpenTTD je vlastně freeware klon legendární klasické obchodní dopravní strategie Transport Tycoon od Chrise Sawyera. I v současné době má hra své kouzlo a díky možnosti multiplayeru až 16ti hráčů hra získala od své původní verze úplně nový rozměr (původní hra umožňovala multiplayer pouze 2 hráčů). Navíc OpenTTD již několik let nevyžaduje ke své funkčnosti vlastnit originál Transport Tycoon, ze kterých dříve OpenTTD čerpalo veškerou grafiku.

Diskuse k článku [0 komentářů]

5. prosince 2022 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 13.0 beta 2

Strategická hříčka OpenTTD se blíží k další nové hlavní verzi s označením 13. Většinou se hlavních verzí dočkáváme 1.4. každého roku (v jednom roce jsme se dočkali 2x). Teď to vypadá, že se nové verze možná dočkáme i dříve. Osobně budu stále sázet na datum 1.4.2023, protože je k dispozici zatím beta 2 a většinou se dočkáme ještě nějakých RC verzí. Betu 2 si můžete stáhnout z domovské stránky projektu. Mějte na paměti, že je to beta, která bude pravděpodobně obsahovat nemalé množství chyb. Pro neznalce dodám jen, že OpenTTD je obchodní strategická hra, která je cílená na přepravu osob a zboží vlakovou, leteckou, lodní, nákladní či autobusovou přepravou. Hra je freeware a v podstatě začínala jako rozšíření pro jednu z nejlepších strategií Transport Tycoon od Chrise Sawyera.

Diskuse k článku [0 komentářů]

4. dubna 2022 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 12.2

Po dlouhých několika letech, kdy se autorům dařilo vydávat novou klíčovou verzi OpenTTD vždy 1.4 se letos tento počin nezdařil. Původně totiž předpokládali, že 1.4 vypustí do světa verzi 13.0. Bohužel došlo k několika komplikacím a verze 13 se zatím nekoná. Jako útěcha nám musí stačit alespoň verze 12.2, která obsahuje několik oprav. Na druhou stranu minulý rok jsme se dočkali dvou klíčových verzí, kdy autoři vypustili verzi 11 právě 1.4 a potom na podzim honem verzi 12.
Novou verzi OpenTTD 12.2 si můžete stáhnout na homepage projektu. Pro neznalce jen dodám, že OpenTTD je vylepšená verze již stařičkého Transport Tycoonu, která má neustále své fanoušky a rozhodně dokáže zabavit na hodiny na rozdíl od některých novějších her :)

Diskuse k článku [0 komentářů]

5. prosince 2021 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 12.1

Ne, není to chyba v nadpisu novinky. Promeškal jsem verzi 12.0 a najednou je tu hned verze 12.1 :) Každopádně asi všem došlo (minimálně těm, kteří sledují vydávání hlavních verzí OpenTTD), že došlo k nějaké změně. Autoři totiž vždy před Vánoci vydávají první bety a RC verze pro hlavní klíčovou verzi, která pravidelně již několik roků vychází vždy 1.4.. Proč tedy náhle změna a verze 12.x je tady s velkým předstihem ? Verze 12.x totiž přináší kompletně předělaný multiplayer (ne, není se třeba děsit, předěláno bylo pouze serverové jádro). Co to pro uživatele znamená ? Hráč, který chce hostovat hru, tak ji prostě vytvoří a všem ostatním rozešle kód na který se mají připojit. Osobně bych to přirovnal k TeamVieweru, kde taktéž pro server vygenerujete uživatelské jméno a heslo (kód). Díky tomu odpadá nastavování různých portů. Samozřejmě to má svá pro i proti, protože ve finále se nejedná o přímé spojení mezi serverem a hostem, ale je zde ještě mezi server, který tohle všechno zajišťuje (to Vás ovšem zajímat až tak moc nemusí... do doby než daný server nebude stíhat a nebo bude mít výpadky). Za mě je to od autorů OpenTTD dobrý krok jak přiblížit multiplayer ještě více hráčům, protože většina z nich jede na linkách, kde si prostě port nastavit nemůžou a tak pro ně kompletně odpadla možnost vytvoření vlastní hostované hry.
Novou verzi OpenTTD si již tradičně můžete stáhnout na domovské stránce projektu.

Diskuse k článku [0 komentářů]

1. dubna 2021 Novinka - Transport Tycoon

OpenTTD 1.11.0

Každoročně ve stejnou dobu vychází vždy nová verze OpenTTD. Po verzi 1.10 je zde tedy 1.11. Autoři opět přidali několik zajímavých novinek. Navíc na zítra připravují svůj druhý stream, kde budou taktéž mluvit o rozpracovaných věcech. Verzi 1.11.0 si můžete stáhnout z domovské stránky. Jen pro neznalé, OpenTTD je freeware mnohonásobně vylepšený klon stařičkého Transport Tycoonu od Chryse Sawyera, který již ke svému spuštění nevyžaduje originální soubory z této hry. Navíc od klasicky podporuje až 16 hráču pro multiplayer a spousta hráčů si s ním užijí několika hodinovou zábavu.

Diskuse k článku [0 komentářů]