Trainz Railroad Simulator 2006 - RECENZE

Od minulého týdne se u nás prodává česká verze hry Trainz Railroad Simulator 2006, kterou pro Vás počeštila firma CD Projekt. Jak tato hra vypadá ? Nestačil by jen obyčejný service pack nebo datadisk ? Zaslouží si fungovat jako samostatná hra ? Odpovědi na tyto otázky najdete v této recenzi.

Jak již bylo dávno zmíňeno, česká verze hry se bude prodávat pouze na CD. Ke hře dostanete dvoj DVD obal, který vypadá po prvním prozkoumání obdobně jako obal na video kazetu. V něm kromě 5ti potištěných stříbrných plackách najdete i dostatečně tlustý manuál, který by Vám měl hru co nejblíže přiblížit. Poslední zajímavou věcičkou je i letáček, na kterém jsou zobrazeny veškeré klávesové zkratky, které se dají ve hře použít. Pro nováčky docela užitečná věc. A ještě jedna malá drobnost, docela mně překvapil malý nápis v červeném rámečku na spodní straně obalu ohledně ochrany, která se může prát s některým programem.

Instalace aneb jak udělat z mechaniky jukebox
Jak už sem znínil v úvodu recenze, hru najdete pouze na 5ti CD, což mi přijde zrovna v dnešní době hodně nelogické, kdy už se stává z DVD takový domácí standart. Za tuhle nepříjemnost může samozřejmě Auran a né CD Projekt.
Hra od minulého dílu opět trošku povyrostla a instalace Vám zabere něco kolem 4 GB na Vašem disku. A proč vlastně taková velká instalace ? Ono to vypadá skoro jako malá záloha serveru Planet Auran, ale o tom až níže. Během instalace budete dotázáni i na instalaci DirectX (dnes už standart instalací) a na .NET Frameworks. Obě součásti si můžete doinstalovat později. Co jsem na CD nenašel je 3D editor gMax.

Herní manuál
Jak sem již v úvodu zmínil, součástí balení je i dostatečně tlustý herní manuál v české a slovenské verzi. Najdete v něm podrobný popis o hře, popis instalace, první seznámení s hrou, apod... Kdybych se měl ale řídit jenom podle samotného manuálu, tak se mi ani nepodaří hru spustit. Viz. například kapitola Spouštěcí menu v manuálu, kde je ilustrační obrázek stejný jako ve hře, ale popisky pod obrázkem se celkem rozcházejí. Místo Start se v manuálu dočtete, že v menu uvidíte volbu Spustit hru, nebo místo Bonusu jen Další dokumentaci.

Spuštění a první dojem
I přestože se hra hlásí jako 2006, po prvním spuštění si stejně budete připadat jako ve verzi 2004. Už jen hlavní menu hry vypadá téměř stejně jako v předešlém díle, akorát je jiné pozadí a v menu schází volba scénáře, je k dispozici pouze strojvůdce ve kterém najdete veškeré mise. Ježdění po mapě bez plnění úkolů tedy úplně odpadá. Žádnou změnu nenajdete ani v dalších položkách. Jediné co je nové je halda nových kolejových vozidel většinou pocházejících právě z Planet Auranu. Díky tomu hra trošku nabrala na velikosti. Další podíl na velikosti mají i tratě, které hra obsahuje. Opět většinou z Planet Auranu, některé známější z minula, jiné nové mezi kterými najdete i dvě demo verze tratí. Tím samotný výčet prvního dojmu končí. Zatím sem nenašel nic, co by dávalo důvod vydávat hru jako novou verzi.

Jak to teda všechno vypadá?
Možná by zde stačilo uvést odkaz na recenzi verze 2004 a tím to všechno zakončit. Ono se v podstatě od předchozího dílu nic nezměnilo. Hra dokonce trpí stále stejnou chybou a tou je funkčnost elektrických souprav na neelektrifikované trati, jízda se staženým pantografem do kopce, apod. Jediné co se trochu změnilo je chování vlaku, už v předchozím díle bylo chování lepší a teď je ještě krapet lepší. Změnou prošel i funkční průmysl ve hře a tak trošku bych to i přirovnal třeba ke stařičké strategii Transport Tycoon. Jedním vlakem dovezete suroviny, druhým odvezete hotový produkt do skladů nebo do prodejen. Musím uznat, že některé mise jsou hodně zábavné, ale některé hodně překombinované a pak se stane, že i nesplnitelné. Jenže za to může neinteligentní umělá inteligence ve hře. Spíš bych řekl, že se jedná o nascriptované scény a jak se zrovna nedostanete k určenému místu včas, je po srandě a můžete začít misi znovu.
Samotných úkolů je ve hře přes padesát a to od převážení lidí, jízda podle jízdního řádu až po onen plně fungující průmysl nebo výměnu vagónů co také potkáte v jedné misi. Mezi misemi najdete i některé známé z předchozího dílu. Hra Vám nabídne i 10 nových tratí, zbytek tratí je taktéž z předchozího dílu. I když nemluvil bych o celých 10ti tratích protože právě 2 jsou jenom jako prezentační. Jednou je ProTrain trať, která je ve hře dosti krátká, ale za to nabízí celkem zajímavé mise. Druhou tratí je plně fungující městečko Mogula City o kterém jsem Vám už také psal. Z počátku to vypadá, že zrovna v městečku nemůžete nic dělat a jen budete pozorovat tramvaje jak se prohánějí. Je pravda, že žádný úkol v tomhle městě není, ale i tak můžete vyházet z programu tramvají všechny zastávky a můžete vzít řízení do svých rukou. Akorát by mě zajímalo, kde je ta nejrealističtější vlaková simulace, když tramvaj drží na kolejích jak přilepená i když to s ní uháníte po celou dobu na plný výkon. Projel sem snad všechny zatáčky ve městě a ani v jedné se mi nepodařilo tramvaj z kolejí vyhodit.
Mezi další zajímavou trať patří i Maglev. Jedná se o vlakové soupravy na jedné magnetické koleji, které si to krajinou dokáží pěkně hnát. Projetí tratě Vám zabere nějakou tu hodinku.

Ovládání hry
Hru můžete stejně jako předchozí díly ovládat buď z pohledu strojvedoucího přímo z kabiny, kde mačkáte různé tlačítka a taháte za hejblátka nebo si můžete vystačit pouze s DCC ovládačem, na kterém točíte pouze kolečkem doleva a doprava. Druhá volba je jednoduchá, ale k simulaci má hodně daleko. Zajímavostí pro pohled z kabiny je i přídavný program (u nás ho asi nevyužijeme), který dokáže potom pomocí infra kamery snímat pohled Vaší hlavy. Neměl sem možnost vyzkoušet, protože onu kameru nemám. Sám sem ale vyzkoušel zobrazení přes 3D brýle a skutečně jak v kabině.
Další možností ovládání je rychlé natipování úkolů pro soupravu a ona pak už jezdí sama. Je to takový malý stratgický prvek, akorát ta inteligence je hodně slabá.

Chování souprav a nedodělky
Možná to bude vypadat zvláštně, ale hra má stále stejné chyby a navíc naskakují ještě další. Podíváme se na to popořade. Nejdříve onen nápis na krabici a Auranem několikrát zdůrazňovaný: Nejrealističtější vlaková simulace. Začneme u jedné z těch podstatnějších věcí a tím jsou vlakové nehody. Pokud se Vám povede vlak z kolejí dostat jako že to dá někdy opravdu fušku (viz. třeba tramvaje, které nevyhodíte ani kdyby jste se rozkrájeli, za to překvapil třeba maglev, který z tratě vyletěl bez snažení), potom nečekejte, že zablokujete soupravou celé okolí. Modely sebou stejně jako v předešlých dílech normálně projíždějí a žádná překážka na kolejích je nezastaví. Dalším faktem je i jíž zmiňovaná jízda elektrických souprav se staženým pantografem. Že by elektrika z kolejí ? Od Service Packu 4 předešlého dílu jsou ve hře animované dveře u souprav a na nástupištích čekají lidi. Jenže proč nastupují lidi přes zavřené dveře a souprava si jezdí s otevřenýma ? Viz třeba tramvaje, ve kterých je tento jev krásně viditelný. Takových chyb je ve hře samozřejmě více a rozhodně nedělají ze hry ten nejrealističtější simulátor ale spíš kazí hodně dojem.

Editor tratí
Jak jistě všichni víte, hlavní tahákem těchto vlakových her je právě editor tratí a možnost si do hry vytvořit vlastní trať a soupravu. I letos je k dispozici plně funkční editor tratí ve kterém se můžete náležitě vyřádit a Váš výtvor potom odeslat třeba na Planet Auran aby si jej mohli zahrát i ostatní. Majitelé stařičké verze gMaxu můžou použít jejich gMax pro tvorbu 3D modelů. Na CD jej bohužel nenajdete.

Planet Auran, iTrain a iPortal
Poslední pro mě docela nezajímavou novinkou je možnost chatování s hráčema na celém světě pomocí iTrain. Můžete si tak povídat s ostatníma během hraní, ale jedná se pouze o povídání (psaní), na hru to nemá žádný vliv, hráče z celého světa na své mapě bohužel nenajdete. Potom v podstatě nechápu smysl tohoto chatování když se to dá všechno řešit stejně jako u MSTS přes prográmek TeamSpeak2 a pomocí mikrofonu. Možná tak pro pohodlnost, že je to součástí hry. Přístup na chat vyžaduje registraci na Planet Auranu.
K další komunikaci s internetem můžete použít i iPortal pomocí kterého můžete poslat souřadnice a soupravu z Vaší mapy na mapu někoho jiného, kdo hraje stejnou trať. Nutno říci, že se nejedná o žádný multiplayer, nic není synchronizováno a přenos neprobíhá neustále.
A copak je to vlastně Planet Auran ? Jedná se o centrum všech různých modelů a tratí od autorů z celého světa. Díky tomu si svůj Trainz Railroad Simulator 2006 můžete obohatit o nespočetné množství tratí, modelů a misí. Je potřeba být zaregistrován a vlastnit unikátní seriové číslo, které dostanete ke hře.

Samotný závěr
Co říci na závěr ? Možná to bude znít dost tvrdě, ale novinek po skromnu a chyby stále stejné. Myslím si, že těch pár novinek by se dalo řešit dalším Service Packem a v klidu jsme mohli počkat až Auran skutečně udělá něco revolučně nového. Přeci jen malá záloha Planet Auranu nedělá simulátor opravdu simulátorem. Vzhledem k velikosti, ceně (999,-) a celkovému dojmu je pro mě hodnocení 65%. Nebýt stále stejných chyb, dostala by hra o pár procent více. Začíná mi to ale připomínat EA a jejich každoroční vydávání stejných titulů s minimem změn a jen nové soupisky (tady více obohacený vozový i traťový park). Pro fanoušky každého nového dílu je to asi nutností, ale pokud nejste veliký fanda a jste šťastným majitelem Trainz Railroad Simulatoru 2004 potom je update na novou verzi zcela zbytečný.

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [24]

Dušan | | 2. února 2015 | 21:48 |

Dobrý den, jak se dají vložit vlaky stažené ze soukromých stránek do TRS 2004? Díky, odpovědi pište prosím do mailu.

Dominik | | 23. července 2014 | 14:15 |

Ahoj jak dam tramvaj do trainz 2004 prosím děkuji ahoj

Daniel Sůra | | 16. prosince 2012 | 17:13 |

Dobrý den, měl bych dotaz, jak se ve hře Trainz simulator nabírají lidi do vlaku aby si nastoupili?
A čím se vykládá nákladní vagón?
Odpověd mi pošlete na email: d.sura@seznam.cz
Zatím díky na vyřízení.

pampaliny | 26. února 2012 | 18:06 |

to Venca a Mlynas: je to jednoduche, zde bude potřeba napsat buď CD Projektu (ti jsou distributoři pro ČR) nebo přímo Auranu, že jste řádně platící zákazníci tak ať se snaží s tímto problémem něco udělat.

Mlynas | | 26. února 2012 | 15:51 |

venco mám stejný problém, a to i všichni ostatní..... co mají win7..

venca | | 27. května 2011 | 09:51 |

Muze mi prosim nekdo poradit, proc mi nejdou instalovat soucasti u 2006.Kdyz jsem mel xp tak to slo, pak jsem poridil nove pc s 7 windowsem a uz to nejde.diky

Tomáš | | 1. února 2010 | 19:52 |

Hele můžete mi pomoct, nainstaloval jsem tu hru,jenže mi tam jedou jen vlaky.Můžete mi pomoct jak tam nastavim tramvaje? Děkuji.

David | | 29. ledna 2010 | 18:08 |

Ahoj,neporadili byste mi,jak nainstalovat Railworks?Nejak se mi to stale nedari

Tomáš | | 29. ledna 2010 | 13:02 |

Mohlo by se v TRS 2006 hrát i tramvaje? Děkuji.

Honza09 | 14. září 2009 | 16:55 |

Ahoj chtěl jsem se zeptat,V TRS 2006 jsem si editoru postavil své město a když chci strojvůdci zadat jízdní řád tak chce povolení k výjezdu a to nevím jak mu výjezd povolit..Díky za radu

bajaja | | 19. června 2009 | 19:32 |

ja sem si koupil trainz classics a odzacatku mam jen problemi kdyz hraju chvili tak mi to pořad pada hlasi error chyba vyskoci hlaska vse sem skousel i ovladace a nic prostě se na to muzu jen divat a 900kc v prdeli tet skusim koupit tuto hru a uvidi se

Honzík | 26. května 2009 | 10:11 |

Ahoj, mám otázku, jak se dá nastavit ten 3D pohled přes brýle, jak je psáno v recenzi?

Ivo Lamplot | | 12. listopadu 2008 | 16:33 |

Mám nainstalovaný simulátor TRS 2006, je na Home XP a je velmi nestabilní, v editoru dokonce padá program. Jinak je jak TRS 2004 i TRS 2006 skvělá hra a věřím že mi s těmito problémy poradíte. Děkuji předem za radu. Ivo Lamplot váš fanatik...

cybgate | 28. ledna 2008 | 15:16 |

to Tomas: TRS06 mi na Vista Bussiness jede, stejně jako TC. Akorát u TRS06 to chce admin práva (spustit jako správce), nastavit na odkazech na EXE a na EXE v adresáři BIN. Jinak celkem pohoda.

tomas | 26. ledna 2008 | 12:35 |

chtěl bych se zeptat: mám vistu a chtěl bych rozjet hru trainz railoroad simulator 2006, ale nede to. Není nějaký kod, který na tu hru je??? abych to rozjel???díky

ajabaja | | 15. října 2007 | 12:25 |

Nikde,na žádném webu o TRS2006 nezazněla ještě jedna věc,která mně u TRS2006 oproti starším verzím vadí.Prace v ssp je často o nervy,ssp často padá,zrovna u rozdělané práce-buď zamrzne nebo prostě aktualizuje databázi a to mnohdy i celý den(nebo i více)?Ani opravné servispacky tomu nepomohly.Další věcí je to,že pokud v ssp upravíte jen malou věc např. v configu svého objektu,přepnutím do hry vám ssp nabídne uložení změn,bez kterých se objekt ve hře neobjeví.Pokud ale již máte něco kolem 99800 objektů ve hře,což je kolem 60Gb dat na disku,můžete jít nejen na kafe,ale nejspíš i na půldenní výlet třeba na hřiby,poněvadž hra potřebuje takovouto dobu na zavedení změn.U TRS 2004 jsem mohl měnit,co jsem chtěl a hra načetla zpětně téměř okamžitě.Toto považuji od Auranu za krok zpět.Pokud se hrou někdo opravdu vážně zabývá a nemá ji jen na hraní a v ní "pět map" a "120" objektů,ale používá ji i na tvorbu,potom ji spíše prokleje.

mirecko | | 4. ledna 2006 | 18:44 |

hjednu vec bi som rad vedel ako tam tie misie zacat furt mi tam nieco vihadzuje ze mam ist na nejaku stranku a tam si to aktivovat...prosim ked niekto vie ako na to tak sa mi ozvite na icq:222531481.....dakujem

Sirius | 29. prosince 2005 | 18:25 |

kurna, zapomnel sem si vyplnit nick...
jo, ale ja nechci DCC a pohled v kabine prej v demu neni :( Stejne to nezkousnu, jak media, tak nechutne sesekany obsah a jeste k tomu notne zvyseni ceny.

pampaliny | 29. prosince 2005 | 17:42 |

to Anonymni: postupuj tak jak je v recenzi psano, vyhazej z tramvaje veskere ukoly a pak muzes jezdit sam. Ukoly jsou v te spodni liste vic vlevo.

Anonymní | 29. prosince 2005 | 17:28 |

Lord: tak v tom pripade sem asi dement. Ja na tu tramvaj klikal jak magor, ale nic. Porad jezdila automaticky.

Lord | 29. prosince 2005 | 15:30 |

Tou tramvají se dá normálně jezdit. Stačí na ní kliknout, dát "zastavit vlak", potom "přeunout se do vlaku" a normálně jí řídíš, zastavuješ si, ve stanicích se otevírají dveře a tak. Ale jinak je fakt, že TRS2006 se nemůže tvářit ani jako datadisk, spousta tratí jenom demo, nemůžu si zajezdit jen tak odkut chci....no trapnej pokus o tahání peněz z lidí. Lord.

Sirius | 29. prosince 2005 | 14:55 |

a jeste k tomu¨je to na otresnych 5 CD misto 1xDVD

Sirius | 29. prosince 2005 | 14:55 |

sem dement, ze sem si to koupil :( Uplne stejny jak to predtim, sem se aspon tesil, ze si projedu tramvajkou pekne po meste, sice sem vedel, ze dotycna trat ma byt jen demo. Ale ne zpusobem, ze se na tu tramvaj muzu jen divat, tedy nehratelny. Skvely, tedka se toho nezbavim a 900,- mam v haji :(

Karel | 29. prosince 2005 | 10:27 |

Auran jsou hodně velký hlupáci :(! Připadá mi to až absurdní, jak můžou tohle vydat :(!