Trainz - Service Pack 4 recenze

Dlouho jsme čekali, než se k nám dostane vláčkový simulátor Trainz. Došlo k tomu po půl roce od vydání v Austrálii a ona půlroční odezva pokračuje. Někdy v listopadu totiž vyšel Service Pack 4 (dále už jen SP4) pro anglickou verzi hry Trainz a ostatní lokalizace měly prostě smůlu. To už ode dnešního dne neplatí a i majitelé české verze hry se mohou pokochat novinkami, které SP4 přináší. Tenhle update měl vyšvihnout Trainz z nudné hříčky na hru, ke které se budeme rádi vracet.

Kde Service Pack 4 CZ sehnat?
Jak se to Auranu povedlo, se dočtete na následujících řádcích, které by vám měly prozradit, zda se vyplatí zatěžovat linku downloadem této volně stažitelné aktualizace ve velikosti 506 MB. Majitelé pomalejších linek nebo modemového připojení mají možnost využít služeb serveru VypalCD a tam si zmiňovaný SP4 objednat. Update bude taktéž k sehnání na DVD u stého čísla časopisu Level, které vyjde za necelý měsíc.

Pro nainstalování této aktualizace budete potřebovat originální českou verzi hry Trainz, kterou na domácím trhu distribuuje firma CD Projekt. Mělo by se jednat o verzi 1.1.1. Pokud tomu tak skutečně je, můžete začít podle přiložených instrukcí s updatem, který netrvá dlouho a povýší Trainz CZ na verzi 1.5 build 413. Mimochodem, pod verzí 1.5 vyšel Ultimate Trainz Collection, který obsahoval navíc program Paint Sheed. Pak už stačí jen hru spustit a vše je hotovo. O tom, co je náplní původních Trainz, se zde nebudu rozepisovat, neboť vše podstatné bylo řečeno už v loňské recenzi české verze hry.

Co všechno je v SP4 česky?
Ano, toto je přesná otázka. Pokud čekáte všechno kompletně v češtině, asi budete zklamáni. Bohužel na vině není lokalizační firma CD Projekt, ale samotný Auran. Všechny texty a menu, které byly v originální verzi hry Trainz CZ, jsou samozřejmě opět česky. Problém nastal pouze s překladem misí a nápovědy. Některé další odkazy v menu taktéž nejsou přeloženy, protože po překladu nastaly problémy. Co to znamená pro vás hráče? Pro snadnější plnění misí budete potřebovat znalost angličtiny, i když všechno se dá zvládnout i bez toho.

Mise
Hlavní novinkou SP4 jsou bezesporu mise. Je to volba, která měla hru Trainz znovu vyzdvihnout na vrchol a udělat ze hry i něco více, než jen bezvýznamnou jízdu po krajině. Bohužel Auran na nás zase hraje nějakou divnou hru. Už Trainz vydal takový nekompletní a teď možnost misí, která je bohužel opět nekompletní. Proč to píšu? Budete se divit, ale ve hře najdete jen jednu misi, kterou můžete ovládat přímo z kabiny vlaku nebo pomocí ovladače modelové železnice. Samotná mise Vám moc času nezabere. Na druhou stranu musím uznat, že je dobře zpracovaná. Cestou se zastavíte na nádraží, kde je možnost slyšet i informační rozhlas, počkáte si na protijedoucí nákladní vlak, vyzkoušíte si funkci točny, atd. Celá mise Vám zabere tak 40 - 60 minut a tím všechno končí. V menu nenaskočí další bonus mise, nic - prostě další mise nejsou.

Nedalo mi to a rozhodl jsem se prohledat kompletně hru s nadšením, že 1 mise signalizuje někde schovaný editor na tvorbu misí. Ostatně dalo by se to tak chápat, protože i původní Trainz měl jen 2 tratě a ostatní si měl člověk dotvořit sám. Bohužel Auran nám opravdu podstrčil tak trochu nekompletní balíček, který sice obsahuje onu možnost hrát mise, ale možnost jejich tvorby zde (zatím) není. A pro opravdové fanoušky je jedna mise opravdu málo.

Další novinky
No co, mise nejsou všechno, podívejme se, co si pro nás Auran připravil dále. Při pohledu do kolonky "tratě" zjistíte, že hra obsahuje 5 tratí, z toho samozřejmě 2 jsou z původní verze hry. Ani na těchto tratích pro vás bohužel nejsou připravené žádné nové scénáře. Zkrátka hráče čeká opět bezvýznamné ježdění jako minule, které se mi z pohledu příznivce Train Simulatoru nezdá příliš atraktivní, ale vlakovům modelářům to možná vadit nebude.

Vozový park hry nebudu rozebírat, protože mašinek a vagónků je pro Vás ke stažení připraveno opravdu hodně a každý si určitě dokáže postavit nějakou pořádnou vlakovou soupravu. Na stránce Auranu jsou konkrétně k dispozici další lokomotivy, tratě, terénní úpravy, scénáře atd. od fanoušků hry, které jsou rozděleny do dvou sekcí: před Service Packem 3 a po něm. Vzhledem k tomu, že Service Pack 3 pro českou verzi nikdy nevyšel, dá se toto považovat za hlavní novinku v SP4, neboť hráči budou mít po jeho instalaci pochopitelně přístup do všech sekcí. Nevýhodou je pouze to, že musíte mít slušné připojení k internetu pro snadný download všech přídavků.

Chyby setrvávají
Co se týče chyb ve hře, narazil sem na pár detailů, které byly už i v originální verzi. Auran zřejmě opravil jen takové vlastnosti, které nejsou vidět. Drobnost jako vykolejení vlaků v rychlosti bohužel zůstala neopravena a tak si to v úseku s povolenou maximální rychlostí 20mph můžete hnát klidně 50mph a vlak zůstane na kolejích jako přilepený. Dalším nedostatkem je projíždění modelů. Vlaková souprava si klidně projede jakoukoliv překážkou, co jí stojí v cestě a nezastaví ji ani zábradlí. Chyb je ve hře samozřejmě více, ale mnoho jich už bylo opraveno.

Zvuková a vizuální stránka hry zůstala nezměněna. Co se týká zvuku, Trainz mi dokonce připadá daleko lepší než Microsoft Train Simulator a to je co říct.

Přiložené utility
SP4 nepřinesl novinky jen pro hráče, ale i pro vývojáře. Jaké programy jsou pro Vás připraveny? Kromě standartního editoru terénu a tratí přímo ve hře Trainz se můžete těšit i na tyto utility, které do balíčku přidal přímo CD Projekt, aby hráči měli vše pohromadě:
GMax v1.2 - nová verze programu Gmax pro modelování 3D objektů do hry. Na původním CD české verze Trainz je verze 1.0, která momentálně už nejde zaregistrovat, pro editaci souprav je nutné si nainstalovat tuto verzi.

Trainz Asset Creation Studio - doprovodný program k GMax pro Trainz pro tvorbu 3D modelů.

3DSMax - Trainz Exporter pluginy pro program 3DStudio Max (verze 3.1 a 4). Je trošku škoda, že utilita nepodporuje 3Dstudio Max ve verzi 5.

Editor Paint Sheed na tvorbu různých variací vlaků tu bohužel nenajdete, ten lze jedině objednat nebo rovnou investovat do speciální hry Ultimate Trainz Collection.

Slovo závěrem
Auran se při tvorbě této aktualizace moc nevytáhl. Opravil sice dost chyb, přidal další vlakové soupravy i další 3 tratě. Bohužel možnost, která měla hře zvednou hratelnost, opět nedotáhl do konce, i když editor misí je už v přípravě a bude obsažen v dalším buildu. Je tedy jen na vás, zda si SP4 stáhnete. Já osobně bych se do downloadu pustil i přes veškeré výše zmíněné nedodělávky. Je zde totiž velká pravděpodobnost, že tohle je jeden z posledních balíčků určených pro update verze 1.1.1. Ostatní buildy budou asi opravovat jen ty poslední verze. Přece jen vydávat pořád 500 MB by bylo trošku moc, jen aby hráč získal i editor misí.

Pokud bylo hodnocení hry Trainz před tímto SP poměrně nízké, i když stále nadprůměrné (70%), potom ho můžeme zvednout tak o 2-5 %. Editor misí je totiž vážný nedostatek, když už nám ty mise podstrkují a ještě k tomu tak málo. Na druhou stranu je nutné brát v úvahu fakt, že se jedná o volně stažitelný update bez nutnosti za něj platit a že vám český SP4 zpřístupní stovky dalších přídavků na internetu, které již znají majitelé anglické verze se SP3. Mně a těm náročnějším fanouškům však nezbývá nic jiného než čekat na další mise, jak jsme si už za tu dobu u Auranu zvykli.

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [3]

miroslav | 20. září 2009 | 08:54 |

to ja nevim

miroslav | 20. září 2009 | 08:54 |

bežte do hajzlu díky

david | | 23. listopadu 2008 | 14:22 |

hej prosim kde da sehnat nejake vlaky do trainz1.5prosimm