Trainz Railroad Simulátor 2004

Pomaloučku, ale jistě se na naše monitory valí čím dál více her, kde v hlavní roli je vlak. Kde jsou ty doby, kdy jste vlak mohli sledovat snad jen na nádraží nebo na nějakých coin-up automatech v Japonsku. Komerční herní trh okupuje hned několik firem, které chrlí železniční simulátory pro různé platformy jako na běžícím pásu. V našich zeměpisných šířkách jsou nejznámější Train Simulátor od Microsoftu nebo Trainz od Auranu. A právě od druhé jmenované firmy k nám přijíždí další verze virtuální modelové železnice s názvem Trainz Railroad Simulátor 2004. Stejně jako první díl, je i toto pokračování distribuováno kompletně v českém jazyce. O překlad se postarali lidé z firmy CD Projekt, která hru na náš trh distribuuje.

Člověk tak nějak očekává, že pokračování bude daleko lepší než jeho předchůdce, i když v poslední době bývají hlavně pokračování horší než první díl. To bohužel platí i v tomto případě. Hra je nyní postavená na odlišném enginu, který plně podporuje Direct X9 a byl prvně představen u hry Bridge IT. Tvůrci si od změny enginu slibovali menší nároky na hardware, ovšem opak je pravdou a tak na krásný plynulý pohyb hry budete potřebovat poněkud výkonnější stroj. Než ale zavítáte do Vašeho oblíbeného obchodu s počítačovými díly, měli byste si rozmyslet, zda se vám nákup skutečně vyplatí.

Předchozí verze simulátoru měla po vydání značné nedostatky a nejinak je tomu i teď. Opět se vám do rukou dostane pouze cosi jako základ, na který se v průběhu roku nalepí několik service packů obsahujících různá další vylepšení hry. Česká verze již první service pack o velikosti více než 100 MB obsahuje. A v přípravě je další minimálně stejně objemný SP2.

Pojďme se ale podívat na samotnou hru. V základním a kupodivu i přehledném menu si můžete vybrat pouze některou ze čtyř položek - Editor, Strojvůdce, Mise a Moje sbírka. Sekce Moje sbírka obsahuje kompletní kolekci všech vozů, které můžete využívat při hraní této hry a není jich opravdu málo. Najdete zde různé tipy mašinek, a to jak parních či dieselových, tak i elektrických. Samozřejmostí je i bohatá sada vozů nákladních i osobních. U každého vozu je připojen i specifický popis, rovněž v češtině.

Samotnou herní část tvoří položky Strojvůdce a Mise. Jak samotné názvy napovídají, půjde zřejmě o řízení samotného vlaku, a to hned dvěma způsoby. Méně akční způsob je kontrola vlaku pomocí takzvaného DCC ovladače, který je navlas podobný tomu u Vaší modelové železnice (pokud ovšem nějakou máte). Prostě jen otáčíte kolečkem doleva a doprava a regulujete tak rychlost vašeho vláčku. Hra vás samozřejmě naučí, jak správně zacházet s tímto ovladačem. Podstatně akčnější je ale řídit svůj vlak přímo z lokomotivy vaší soupravy, kde coby strojvedoucí manipulujete všemi těmi páčkami a tlačítky a máte za úkol onen kolos o váze několika desítek až stovek tun (dle délky a typu vlaku) uvést do chodu. Vězte, že se ze začátku pořádně zapotíte, než dokonale přivyknete ovládání a než budete schopni plynule rozjet nebo zastavit váš vlak. K samotnému ovládání můžete použít myšku nebo klávesnici. Opravdoví fanoušci můžou k ovládání použít ovladač RailDriver, pro který se na CD nachází speciální utilitka.
V herní části Strojvůdce najdete velkou škálu připravených tratí, které mají na svědomí buďto samotní tvůrci hry nebo fanouškové z internetu. Samotné hraní této sekce spočívá hlavně ve volném popojíždění po krajině a to hned s několika soupravami najednou. V levém dolním rohu najdete aktuální fotku strojvedoucího, který právě sedí ve vlaku který ovládáte. Strojvedoucí můžete samozřejmě mezi soupravami volně přehazovat jak se Vám zlíbí za pomocí pravého tlačítka ovšem jen pokud je opravdu souprav více. Samotný vlak taktéž můžete ovládat pomocí pravého tlačítka a rychlých příkazů.

Pokud si zvolíte volbu Mise, čeká Vás hned 9 krásně navržených misí od té nejlehčí obtížnosti až po opravdově složité mise. I v misích budete muset zvládnout jízdu s více soupravami najednou.

Hlavním tahákem hry je ovšem EDITOR, díky kterému si můžete vytvořit velkou škálu dalších tratí nebo si editovat již existující tratě. Editor je navržen tak, aby jeho ovládání vyhovovalo všem tvůrcům. Samotné stavění je rozděleno hned do několika částí ze kterých si volíte úpravu terénu, výběr modelu, výběr povrchu, výběr typu kolejí, atd... Samotné koleje můžete pokládat dvěma způsoby a to pomocí kousků jako v reálu nebo sáhnete po druhé a pro mnohé tvůrce i rychlejší variantě, kdy na stavební ploše pokládáte jen takové body a samotná trať se dotváří. Editor z Microsoft Train Simulátoru mu nesahá ani po kotníky a to ani když se na špičky postaví. Zde především rozhoduje stabilita a jednoduchost s jakou jde všechno vytvářet.

Přestože hra běží na zcela novém enginu hry a využívá nejnovějších technologií Direct X9, nedá se říct, že by byla grafická stránka hry nějak excelentní. Nemá se sice jednat o grafické orgie, ale v době, kdy se hra pyšní kompletní 3D grafikou se na stráních pasou placaté ovce a poskakují placatí klokánci, je to základní nedostatek. Krom toho i některé konstrukce mostu vypadají poněkud placatě. Ve hře funguje střídání dní a nocí a tak se může stát, že při Vaší delší jízdě skončíte svou práci až v noci. Další zajímavostí je i plně funkční počasí, které se stará o sníh, déšť nebo hustou mlhu. Ovšem ne všechno je na druhý pohled krásné. Ono počasí má totiž také své mouchy a tak Vás chumelenice překvapí při projíždění tunelu. Úplně stejnou chybu obsahoval i první díl této hry a doposud nebylo nic opraveno. Nezbývá než doufat, že se Auran smiluje a bude se snažit alespoň ty nejhorší chyby opravit.

Ostatně na kvalitě hry se podepisuje i nepříliš vysoká kvalita většiny modelů, které Auran stáhl z internetu a do hry jen s povolením autorů dodal. Jediné plus je snad přítomnost parních lokomotiv, které v předešlém díle nebyly. Na druhou stranu oko českého vláčkaře nezůstane suché, když zjistí, že TRS2004 obsahuje i lokomotivu české výroby, se kterou si ač v německém nátěru řady 180, může ve velmi pěkně provedené kabině zajezdit.

Zajímavou novinkou jsou animace různých továren, elektráren a některých postav. Veškeré nákladky a výkladky vagónů jsou plně animované a všechno to vypadá opravdu efektně. Dokonce jsou vagóny po naplnění plné a po vyplnění prázdné. Microsoft Train Simulátor na to potřebuje dva modely a za chodu hry je nelze prohazovat. Auran sice používá také dva modely hry, ale zvládá je prohazovat jeden za druhý a to v reálném čase bez jakéhokoliv loadování nebo přerušení hry. Dokonce v parní lokomotivě najdeme plně animovaného topiče, který sám přikládá do kotle.

Po zvukové stránce hra dokonale konkuruje Microsoft Train Simulátoru. Ve hře má každá lokomotiva svůj identický zvuk. Neschází ani cvakání vagónů při přejíždění spojů nebo pískání kol při projíždění zatáčkou a brždění. Dokonalým zpestřením hry jsou i rozhovory mezi strojvedoucími, dozorcem nebo dispečerem. Zajímavostí je i rozhlas na nádraží, který hlásí který vlak přijel a jakým směrem pokračuje. Český dabing hry má na svědomí Lex Postler, kterého nepochybně všichni znají jako nádražního hlasatele krátkých zpráv.

Při pomyšlení na první díl by člověk mávl rukou nad chybami a jen by dodal, že se jedná o první verzi hry a tak může mít své mouchy. Chybami se přeci člověk učí, jenže Auran se to neodhodlal naučit a tak vypadá nové pokračování jak vypadá. Opět ve hře nefunguje reálné vykolejení vlaku což zapříčinilo, že vlak si vykolejí kdy chce a to třeba i při pomalém nájezdu k napojení další soupravy. Některé zvukové doplňky ve hře nesedí a proto může nastat i situace, kdy přijíždíte na nádraží a dozorce na Vás volá, že máte popojet, protože poslední vůz není na nástupišti. Jenže ouha, poslední vůz už je v polovině nástupiště a dozorčí se stále cpe na Vaší frekvenci a upozorňuje Vás na popojetí vpřed, protože poslední vůz není na nástupišti. To ovšem není jediná chyba ve hře. Zajímavé je i projíždění skrz modely nebo déšť a sníh uvnitř tunelu. Malá perlička je i jízda elektrické lokomotivy na neelektrifikované trati, to zůstalo již od první verze. A pokud čirou náhodou máte elektrifikovanou trať a nemáte zdvižený pantograf nic se neděje, i zde se vlak rozjede zcela normálně asi na solární energii. Kapitolou samou o sobě jsou i kolize vlaku. Proč? Žádné nejsou. Budete-li tedy chtít zahrát si na na teroristu sítě Al-Khaida a udělat nějakou pořádnou katastrofu tím, že pustíte dvě, či více souprav najednou proti sobě, potom Vás hra nemile zklame, protože soupravy se jednoduše spojí a pokračují jedním směrem spolu.

Abych nepsal jen samé záporné věci, jsou tady i nějaké kladné. Především je to dlouhá hratelnost, protože hra Vás jednoduše chytne a nepustí ale hlavně zde je možnost doplňovat Vaší vláčkovou sbírku o modely z internetu nebo si můžete vytvořit sami prostřednictvím programu GMAX. Už teď existuje na internetu spousta různých modelů, které do hry můžete přihrát a nejsou to jenom zahraniční modely. Na českém internetu je již k dispozici celá řada českých lokomotiv a vagónů. Jejich kvalita daleko převyšuje modely nabízené přímo vlastní hrou. Původně jsou určené pro TRAINZ s Servicepackem 4, ale konverze do TRS2004 je možná. Dále je samozřejmně možné si docela pohodlně vytvořit vlastní tratě a na těch jezdit. Z internetu je možné stáhnout tisíce objektů, kterými můžete Vaši trať v TRS2004 obohatit.

I přesto, že hra obsahuje spoustu chyb (některé jsou tedy pořádné haluze), které ji zrovna moc nepřidají, jedná se o opravdu povedené pokračování modelové železnice, které je stále ve vývoji a jeho opravdu mocný scriptovací jazyk nám přinese ještě spoustu dalších překvapení. V současné době vzniká Service Pack 2, který do hry přidá cestující a možnost jejich nastupování a vystupování na nádraží a to i s funkčním otevíráním dveří u vagónů. Ostatně v tomto roce by mělo vyjít ještě jedno pokračování vlakového simulátoru, tentokráte se bude jednat o Train Simulátor 2 nebo 2004. Jenže právě Train Simulátoru konkuruje i cena 499,- za kterou se hra prodává u nás.

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [7]

Dan | 8. dubna 2012 | 14:35 |

Nevíte někdo, jak se zvětšuje plocha pro výstavbu tratě? Prosím napište do diskuze.

Leonell | 3. září 2011 | 09:39 |

Aspon teda takhle jsem to nasel na internetu v TRS2006 a co si pamatuju, tak to takhle opravdu bylo.

Leonell | 3. září 2011 | 09:34 |

V sekci TOPOLOGY dole otevri ADVANCED a hnedka nahore mas vlevo pridani noveho panelu (extend) a vpravo smazani stareho panelu (delete). Kliknes na to pridani a pak na VOLNE misto MIMO stavajici desku a novy panel se doplni.
Jak jsou ceske popisy netusim, umisteni ale bude stejne.

daniel sedmera | | 2. září 2011 | 14:19 |

Dobrý den.Hra vynikajicí.Akorád nevím když stavím vlastní trat ja zvětšit plochu pro stavění,je moc mala

cbgustav | | 7. ledna 2010 | 11:41 |

Dobrý den. Je to vyníkající hra. Rád bych si ji taky koupil, ale je veliká škoda že se už nedá koupit v češtine. Anglická verze mi není k ničemu. A žádná oficialní čeština k verzi TRS 2004 neexistuje.

Anonymní | 1. srpna 2009 | 18:23 |

lidi mate nekdo instalacni kod k RTS 2004 CZ prosim?
pokud ano prosim zaslete na emailovou adresu laddvorsky@seznam.cz

vasek.c | | 12. června 2009 | 20:27 |

kde mate instalační kody ( klíče )