Mashinky - první dojmy

Je pátek (nemyslím tím dneska :) a na Steamu vyskakují Mashinky. Neváhám, protože na hru dlouho čekám, a konečně kupuji. Download zabere pár stovek MB, ale to při rychlosti mého internetu nehraje vůbec žádnou roli. Jsem natěšený jak mimino na svou vysněnou hračku a pouštím se do hry. Vyskočí nastavení (dáme maximum, nebudeme troškařit) a jde se hrát. No a jak to dopadlo se dočtete v celém článku...

Po spuštění mě přivítalo menu, kde na pozadí byl obraz co se tvářil jako malovaný barvou. Pro všechny neznalce ruzných jazyků je zde samozřejmě čeština. Bylo by to smutné, když se jedná o českou hru. Začínám tedy novou hru a abych hru nejdříve ochutnal tak volím nastavení mapy, které mi doporučila samotná hra. Tedy žádnou mega plochu, ale jen pár měst či vesniček.

Po načtení Vaší stavební parcely se můžete pustit směle do toho. Nejdříve Vám kratičký tutoriál ukáže základní kroky ve hře a pak je to jen na Vás. Proběhne průzkum mapy a zdá se mi na ní něco podezřelého. Ty názvy měst a vesnic už jsem někde viděl... otevřel jsem tedy mapy.cz a mrknul na naší zemičku. No jasně, česká hra, české města. Na tak malé ploše mě překvapila absence Prahy, Brna či Ostravy, ale naštěstí jsem se dočkal alespoň Frýdku Místku. Pokliklávám různé nabídky, úkoly a stavím konečně své první nádraží u první vesnice co mi padne do oka. Netrvá to dlouho a stavím dokonce i druhé nádraží, které potom spojím s tím prvním. Ve finále postavím trať, umístím návěstí a přikážu stavbařům ať postaví depo. I zde budou mít hodně práce, protože neváhám a pořizuji první lokomotivy a vagóny. Vzhůru na trať... čekal jsem samozřejmě jásot lidí při příjezdu prvního vlaku do nějakého města jako v Transport Tycoonu, ale potlesku jsem se nedočkal.

Při propojení několika měst jsem se těšil, že se budu válet v penězích jako za starých Tycoonovských časů, ale hned jsem dostal studenou sprchu. Ve hře sice fungují finance, ale ty dostáváte pouze za převoz lidí. Nemůžete ovšem čekat, že převezete plný vlak vesničanů do nějakého města a dostanete balík... trvalo mi to několik let, než jsem získal přes 10000 zlaťáků. Inu nešlo to moc rychle a tak jsem se vrhl i na průmysl v domění, že zde se pohrnou peníze rychleji... zde přišla samozřejmě druhá sprcha, protože za uhlí, dřevo, železo, apod... nedostanete ani vindru. Hra Vám dá místo toho dřevo, uhlí, ocel, apod... s tím, že to pak používáte na vylepšování nádraží, dolů, lesů či na nákup lepších mašin a vagónů.

Stejný systém funguje i na provoz souprav... každá loko má spotřebu nastavenou jinak a opět se Vám za provoz nestrhnou třeba peníze, ale strhne se uhlí nebo dřevo. A pokud zrovna nemáte ? No tak mašinky prostě pojedou pomaleji dokud zase nebudete mít. Chvilku mi to trvalo, než jsem tomu systému přišel na chuť, ale naštěstí je to všechno nakreslené v ikonkách, takže by to mělo pochopit i dítko co se zrovna učí spojovat různé věci podle obrázků.

Je hezké mít velký svět, spoustu souprav, peněz, surovin, apod..., ale kéž bych se po tom světě mohl projet jako pasažér... tohle bylo mé zbožné přání u stařičkého Transport Tycoonu. Dokonce jsem po netu hledal různé utility či nějaké programy co by mi tohle umožnili, ale všechno bylo marné. Autor Mashinek mi zřejmě viděl do hlavy a tak tuhle možnost do hry samozřejmě přidal. Ve finální verzi budete moci ovládat svou soupravu, ale tady se můžete alespoň povozit z pohledu lokomotivy či sedět ve vozech jako pasažér. Dokonce je možné naskočit do různých vagónů.

A jak si vlastně hra u mě vedla ? Povím to asi takhle... jsou to dva dny co jsem pořádně nespal... ten pocit, když jdete spát ve 4 ráno a budík zazvoní v 7 je samozřejmě k nezaplacení. Jsem zvědav kdo si těch kruhů pod očima všimne jako první :) Nu což, dneska si plánuju přestávku, ale nevím zda to vydržím... Mashinky jsou prostě neskutečná závislárna, která Vás jen tak nepustí (samozřejmě jen pokud tomuto žánru hovíte). Rozhodně nelituji svých peněz, protože jsem se u hry zatím bavil více než u jiných titulů co mám na Steamu. Hra je navíc zatím nedokončená a tak jsem samozřejmě zvedav jak dopadne ve finále. Na to si budu muset ještě nějakou dobu počkat. Třeba se pak všichni sejdeme v multiplayeru, který je taktéž plánován.

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [0]

Diskuse k tomuto článku nebyla započata.