Jak na starší hry ?

Je určitá generace hráčů a fanoušků, kteří si měli možnost zahrát i jedny z prvních vlakových simulátorů na PC. Mladší generaci přijdou tyhle hry jako zmatek pixelů na monitoru, ale v té době to bylo něco úžasného. Mě osobně třeba takový Mechanik dokázal přilepit k obrazovce i na několik hodin. Bohužel s postupem času nejdou některé starší hry vůbec spustit a je potřeba udělat několik procedur pro jejich oživení. Jak tedy rozchodit starší hry ? Odpovědi najdete v tomto článku.

DOSbox 0.74
Jak samotný název DOS napovídá, bude se jednat o emulátor, který by měl rozchodit klasické hry, které poháněl systém MS-DOS. Emulátor je freeware a jeho poslední verze nese označení 0.74. Do tohoto emulátoru není potřeba nic dalšího instalovat.
Instalace a nastavení
Pro instalaci je potřeba emulátor nainstalovat kdekoliv, kde Vás to jen napadne (musí to být ale součástí Vašeho pevného disku).
- Pro své staré simulátory je dobré vytvořit jednu složku na disku (např. OLDSIM) a do této složky nahrávat všechny hry a simulátory, které budete chtít pod DOSBoxem hrát.
- spustíte dosbox.exe a jdeme na to :)
- po spuštění DOSBox nechápe co po něm chcete a tak je potřeba jej pár věcí naučit. Např. do jaké složky se má dívat pro Vaše hry a jaké písmeno disku bude Vaše složka vyjadřovat pro DOSBox. Pro přiřazení Vaší složky s hrama napište: MOUNT C CESTU_k_VASEMU_ADRESARI OLDSIM.
- tímto příkazem řeknete DOSBoxu, že Vaši složku OLDSIM z disku si má on přidat jako disk C, všechny složky v OLDSIM tak budou v DOSBoxu v kořenovém adresáři (stačí napsat dir, stisknout ENTER a pro mnohé se zobrazí MATRIX, starší generace pozná výpis adresářů a souborů)
- stejně tak můžete přiřadit CD-ROM mechaniku: MOUNT D D: -t cdrom
Až po sem jste učili DOSBox co má používat a jak to má používat. Teď přijdou pro mnohé z mladší generace hráčů příkazy, které starší generace zažila v běžném životě :) a i teď se bez nich kolikrát neobejdete. Takže pro výpis souborů a adresářů je příkaz DIR
- pokud chcete vejít do nějakého adresáře, potom je nutné napsat CD ADRESAR, kde ADRESAR je jméno Vašeho adresáře se hrou... např. CD MECHANIK. - ve finále je potřeba v daném adresáři najít .EXE či .COM a nebo dokonce dávkový soubor .BAT Ty najdete opět příkazem DIR /P (přepínač /P zajistí, že pokud bude adresář obsahovat více souborů, potom vypíše jen to co se vejde na obrazovku a počká na stisk klávesy... tak pokračuje dokud nedojede do konce).
- až najdete .BAT, .COM nebo .EXE soubor tak si jej poznamenejte a po dokončení výpisu stačí napsat pouze jméno před .EXE, .COM či .BAT a hra se spustí.
- pro poskočení do nadřazeného adresáře se používá CD .. a nebo rovnou CD C:.
- ještě můžeme mrknout na MD nazev - vytvoření nového adresáře, RD nazev - smazání adresáře (musí být prázdný), DEL *.* - smaže soubory v daném adresáři, copy zdroj *.* cíl - zkopíruje obsah daného adresáře a ještě třeba REN StareJmeno NoveJmeno - přejmenuje adresář. Je dobré si uvědomit, že adresáře by neměly obsahovat háčky, čárky, mezery.
Jinak je možné si vytvořit konfigurační soubor dosbox.conf, ve kterém napíšete všechny potřebné příkazy MOUNT. Tím se Vám vše samo udělá už při spuštění DOSBoxu. Pod tímto emulátorem si můžete zahrát minimálně jeden z prvních vlakových simulátorů Mechanik.
Pro lenochy, kteří si nechtějí vychutnat stařičké příkazy, existují i GUI jako Lunchbox nebo DOSSHELL. Myslím si, že těch pár příkazů stařičkého DOSu není zase tak složitých a určitě je jednoho dne využijete třeba při záchraně systému Windows. Pro funkčnost her v tomto emulátoru není potřeba instalovat žádný další operační systém. Lze to považovat za malou výhodu, ale na druhou stranu né všechny hry můžou pod tímto emulátorem fungovat korektně.

VirtualBox
Od jednoduchého emulátoru se přesouváme ke komplexnějšímu řešení. VirtualBox totiž neemuluje systém DOS, ale kompletní počítač. Výhodou tohoto řešení je možnost instalace různých operačních systému (samozřejmě záleží na výkonu Vašeho počítače). Tenhle emulátor nabízí velkou škálu možností a nastavení od jednoprocesorového řešení po více jader včetně nastavení RAM či RAM grafické karty až po 64bit procesory. Nevýhodou je potřeba vytvořit virtuální pevný disk, který zabere na Vašem HDD nějaké to místo a hlavně emulátor nedokáže namapovat adresář na Vašem HDD pro nějakou jednotku tak jako to dělá DOSBox. Dalším faktem je nutnost instalace nějakého operačního systému... pro stařičké DOS hry se hodí klasický MS-DOS 6.22, který můžete najít různě ležící po internetu (je potřeba stahovat .img soubory, které obsahují obraz diskety). Dále budete potřebovat nějaké ty znalosti fungování MS-DOSu. Pro snadnější práce se dají sehnat i instalační diskety (.img soubory) souborových manažérů jako je Norton Commander (nutná DOS verze) či Volkov Commander. Klasickou M602 se mi zatím jako instalační disk nepodařilo najít (mimochodem tyto manažery můžete spustit i pod DOSBoxem a svou práci si tak výrazně ulehčit).
Pod tímto emulátorem je zaručena 100% funkčnost všech DOS her, protože emulátor neemuluje DOS, ale kompletní počítač. Jenže tady možnosti tohoto emulátoru nekončí, protože pokud vlastníte nějaký Windows (3.11, 95, 98 či dokonce XP) tak je možné tento systém do VirtualBoxu nainstalovat a v něm spustit další zajímavé vlakové simulátory, které mají občas problem s novější verzi Windows (např. Microsoft Train Simulator). Zde občas narazíte na malou překážku, protože emulace 3D karty zatím není tak světoborná a občas se pěkně trhá. Všechno záleží na požadavcích samotné hry.

Takových emulátorů je samozřejmě podstatně více, ale zrovna tyhle dva jsou úplně zdarma. Můžete zkusit i QEMU či Virtual PC 2004, 2007 ty jsou taktéž zdarma. Nebo komerční VMWARE či stařičký Virtual PC od Connectix. Pokud teď váháte co vyzkoušet první, potom doporučím DOSBox, protože s ním je nejméně práce. VirtualBOX musíte kompletně nainstalovat (systém do tohoto virtuálního počítače) včetně ovladačů a to zabere nějaký ten čas i když potom v něm spustíte i hry pro daný systém.
Pokud bude zájem, můžu popsat podrobněji VirtualBOX (nastavení, instalace různých OS a simulátorů) či jiný z emulátorů.

Další downloady:

Přidání příspěvku do diskuse

Jméno:
E-mail:
Website:
ICQ:
MSN:
Předmět:
Text zprávy:

Diskuse k článku [4]

fext | 29. srpna 2017 | 09:06 |

Předesílám, že ač to možná nevyzní, nejsme ani ve při, ani vepři (nijak zásadní). :-D
Já to hlavně beru z úhlu pohledu někoho, kdo hraje i jiné věci, než jen železniční simulace a taky z úhlu pohledu někoho, kdo chca nechca kvůli starším Windows o Office válčí s virtualizačními nástroji častěji, než by se jemu samotnému líbilo.

především, já ale neříkám, že Dosbox 0.74 na něco nestačí, já jen říkám, že vývoj jeho binárky se zastavil v roce 2013 a že mezitím ve zdrojáku Dosboxu přibyla pěkná řádka vlastností (tu více, tu méně kosmetických), které Dosbox 0.74 tak či onak ne úplně dává - nebo jsou jejich nastavení v něm zbytečně složité (v téhle skeptické fázi jsem byl taky, bez obav, krom nic nebrání v provozu dvou -či více- nezávislých instalací Dosboxu v jednom počítači).

VirtualPC stran CPU neemuluje nic. Opravdu ne. VirtualPC pouští skrz to, co je v systému jako hlavní procesor, akorát "ořízne" počet jader podle nastavení. Lze snadno vyzkoušet a ověřit. A letecké simulátory je VirtualPC... no, raději bez komentáře. Fakt že jo.

VirtualBox je mnohem víc cimprlich než jen na tohle, určité kombinace hostitelského systému, hostovaného systému a virtualizačních technologií v něm prostě čas od času (u)dělají neplechu, on Oracle (a před ním Sun) dobře ví, proč dává základní verzi zdarma (ne, že bych se zlobil).
Není to vyložený dealbreaker, ale je třeba s tím počítat. Toť vše.
Naopak -a to jsem měl možná zdůraznit- z hlediska hraní her pro starší Windows je VirtualBox jasný vítěz.

MS-DOS je menší... ale ono to v roce 2017 vážně někoho štve? Ten systém je navíc zamrzlý v době před nějakými cca. 25 lety a i když se dá oprávněně tvrdit, že se toho v tomto ohledu zase tolik nezměnilo, tak přece jenom, k nějakému progresu došlo i zde... navíc MS-DOS 6.x neumí ani LFN, ani FAT32, což je v dnešní době absolutní minimum, a MS-DOS 8.0 je pro změnu totálně na -píííp- z hlediska konfigurace (WinME dávají pozdravovat). Takže nezbývá, než někde dohnat MS-DOS 7.1 z Win95B nebo Win98x a zkusit si ho namíchat z dostupných komponent, které byly na instalačním CD (no děkuju pěkně, mám vážně lepší věci na práci).

pampaliny | 28. srpna 2017 | 12:16 |

to fext: ja myslim, ze pro Mechanika je dosbox 0.74 dostacujici. Pokud se jedna o VirtualPC tak je taktez plne dostacujici pro Mechanika. Narocnejsi simulator je maximalne Microsoft Train Simulator a ten mi fungoval drive na P2 233Mhz takze bych v tom nevidel problem. Virtual PC totiz emuluje procesor Pentium II.
VirtualBox dela potize jen pokud se pri instalaci zvoli instalace USB podpory. Pokud si uzivatel vystaci bez USB podpory tak problem neni. Me zatim nikdy VirtualBox nespadl takovym zpusobem, ze by shodil cely system.

Co se FreeDOSu tyce, na oficialnich strankach se da stahnout 400MB ISO plne balastu, ktere neni potreba. Takze MS-DOS o velikosti 3 MB je lepsi volba.

Kazdopadne pripravuju clanek se srovnanim fungovani starsich simulatoru v ruznych virtualech. Mohl by byt hotov koncem tydne tak uvidime.

fext | 26. srpna 2017 | 11:17 |

Díky za tenhle článek!

Jen malé doplnění:
Dosbox 0.74 je sice dobrý, ale taky pěkně starý. Experimentátoři mohou případně vyzkoušet různé SVN buildy, z nich asi neznámější (byť taky už poměrně fousatý) je SVN Daum. Hlavním přínosem je "myšoidní" ovládání.

VirtualBox je skvělý program za skvělou cenu - jen při jeho nasazení doporučuju opatrnost, zažil jsem, že mi v určitých konfiguracích dokázal při instalaci virtualizovaného OS udělat "modrou smrt" (něco si evidentně sáhlo někam, kam nemělo), tak pozor, kdyby měl člověk ještě něco otevřeného paralelně. Jo a umí i základní 3D akceleraci, takže se pod ním možná rozjede i nějaká ta starší hra pro Windows.

VirtualPC 2004/7/"9" naopak nemůžu doporučit vůbec - jeho timer je moc pomalý a na hraní her je to vyloženě nevhodné prostředí (tedy pokud nemáte rádi, když se hra pohybuje "přískokem vpřed" - markantní je to například zrovna u simulátorů) a vše je korunováno tou naprosto obskurní grafikou, kterou VirtualPC emuluje (S3 cosi), kterou neumí ani spousta distribucí GNU/Linuxu (VirtualPC "2009" je součástí XP Mode pro Windows 7 Pro/Ent/Ult a je to v podstatě na míru upravená verze VirtualPC 2007 pro potřeby emulace prostředí XP a jeho bezešvé integrace do W7, ale dá se používat i s jinými OS).

Co se DOSu jako takového týče, není nutné se uchylovat k systémové archeologii. FreeDOS je plně kompatibilní se svým MS protějškem a už v základu umí věci, které bylo nutno do MS-DOSu už ve své době složitě přidávat (z FreeDOSu m.j. vychází i Dosbox).

A konečně, pokud někdo ještě provozuje 32bit Windows (zejména XP), tak za úvahu může stát i klasický VDMSound (pokud máte Windows 64 bitová, tak jaksi nemáte 16-ti bit komponenty potřebné pro jeho chod).

Ell | 25. srpna 2017 | 14:17 |

Pěkný článek :) Jsem rád že myslíš i na takové když těch simulátorů moc není. Docela rád bych pomohl s webem, sice jsem to dlouho sliboval ale pak sem to nějak nezvládl a teď zase chci dělat řidičák ale určitě bych se ti ozval kdyby to šlo. Mám pár věcí o kterých psát a je škoda že je to tu tak mrtvé.